Jak pomagać innym – o sposobach na pomoc potrzebującym

Jak pomagać innym? – czyli nie tylko grosik do skarbonki

Pomoc potrzebującym to nie tylko wrzucanie grosika do puszki WOŚP czy licytowanie nart prezydenta. Istnieje bardzo wiele form wspierania działalności charytatywnej. Zależnie od tego jak bardzo chcesz się zaangażować, oprócz wsparcia pieniężnego możesz również:

Przekazać dary rzeczowe – To bardzo popularna pomocy potrzebującym. Darem rzeczowym może być wszystko – żywność, ubrania, niezbędny sprzęt czy przybory szkolne. Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt możesz także przekazać dary dla pupili w schroniskach, które czekają na nowy dom.

Zaangażować się jako wolontariusz – Jeśli dysponujesz czasem i chcesz pomóc ludziom, którzy tego potrzebują, możesz zostać wolontariuszem. Formy pomocy są różne – od prowadzenia zbiórek pieniężnych przez promowanie fundacji na ulicach, niesienie bezpośredniej pomocy (np. osobom starszym) po prowadzenie szkoleń w ramach działalności społecznej. Wszystko zależy od tego do czego nadajesz się najlepiej (nie każdy potrafi zajmować się starszymi) i od tego ile czasu możesz poświęcić.

Przekazywać dalej informację o akcji – Wbrew pozorom przysłowiowy lajk na studnię w afryce także pomaga. W jaki sposób? Po pierwsze przekazujesz informację o problemie innym. Po drugie niektóre tego typu akcje mają sponsorów, którzy przekazują fundusze za każde kliknięcie w jakiejś sprawie.
Pomaganie innym wymaga czujności

Ile razy widziałeś informację o zbiórce pieniędzy na chore dziecko? Z pewnością bardzo wiele. Niestety nie wszystkie fundacje to fundacje i nie wszystkie zbiórki to zbiórki na chore dzieci. Zdarzają się oszuści, którzy żerują osobach chcących nieść pomoc i podszywają się pod fundacje, aby wyłudzić pieniądze. Oczywiście jest to tylko pewien niewielki odsetek, ale i tak trzeba być czujnym. Ale jak to zrobić?

W takim przypadku najlepiej sprawdza się przelew na konto. Zamiast dawać komuś pieniądze na ulicy, poproś o ulotkę lub informację o fundacji i całej akcji, które pozwolą Ci zweryfikować czy zebrane środki faktycznie powędrują na potrzeby osoby chorej. Każda fundacja musi posiadać numer KRS, który ją uwiarygadnia. Ponadto do prawdziwej fundacji bez problemu się dodzwonisz, dostaniesz odpowiedź na maila i dowiesz się wszystkiego o przeprowadzanej akcji.
Komu pomagać, czyli fundacje warte uwagi

Jest wiele fundacji i stowarzyszeń, które warto wspierać w ich działaniach. Różnią się one profilem, wielkością, sposobem działania, ale wszystkie mają jeden cel – pomagać innym. Poniżej przedstawiam listę tych, które szczególnie rekomenduję:

Czerwony Krzyż – Jedna z największych na świecie organizacji humanitarnych pomagająca ludziom na wszystkich kontynentach. Powstała w II połowie XIX wieku organizacja, która cieszy się dobrą opinią i potężnym zapleczem niezbędnym do działania.

Caritas – Także olbrzymia organizacja, która niesie pomoc potrzebującym. Pomoc Caritasu dociera do tysięcy osób w Polsce i na świecie, a sama organizacja cieszy się dużym zaufaniem.

Pajacyk – akcja Polskiej Akcji Humanitarnej skupiona na dożywianiu dzieci z biedniejszych rodzin. Najprostszą formą pomocy jest kliknięcie w brzuszek tytułowego pajacyka na stronie internetowej akcji.

Szlachetna Paczka – organizowana w okresie przedświątecznym to druga najbardziej medialna akcja po Wielkiej orkiestrze świątecznej pomocy. Celem jest pomoc rzeczowa najbardziej potrzebującym. Na stronie akcji dowiesz się jak dołączyć do szlachetnej paczki.

Akcje charytatywne na forum PiO: Jeśli chcesz pomagać mniejszym fundacjom, a także odnieść z tego realną korzyść to polecam Ci akcje na forum PiO. A jak odnieść korzyść? Podstawowym warunkiem jest posiadanie strony internetowej, bowiem akcja polega na tym, że przekazujesz pieniądze na wskazany cel, a w zamian otrzymujesz usługę związaną z pozycjonowaniem strony często w dużo niższych cenach niż normalnie.

Myślę, że poza ostatnią propozycją wszystkie powyższe organizacje już znasz. Mimo to zawsze warto przypomnieć o wartościowych akcjach charytatywnych. Zanim jednak skończę wpis to chciałbym odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie, które często pojawia się przy tego typu okazjach. Mianowicie chodzi o wymiar ekonomiczny i wizerunkowy działalności charytatywnej.
Czy działalność charytatywna się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Twojemu sumieniu. Jeśli pomaganie innym daje Ci poczucie satysfakcji to jak najbardziej warto to robić. Chciałbym jednocześnie zauważyć, że działalność charytatywna ma także pozytywny wymiar wizerunkowy, a w niektórych przypadkach i ekonomiczny. Mimo daleki jestem o działania na pokaz – nie wyobrażam sobie pomagania przez czystą kalkulację i wyrachowanie. Albo chcesz zrobić coś dobrego, albo nie – intencje są równie ważne.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie jak pomagać innym, zarówno w kontekście formy jak i celu. Standardowo proszę Cię również o komentarz pod spodem, a zwłaszcza jeśli zapomniałem o dodaniu jakiegoś ważnego szczegółu, który pomógłby komuś w podjęciu decyzji o przekazaniu swojej pomocy danej organizacji.